Olejarnia Kołodziejewo

Kołodziejewo położone jest na Kujawach w powiecie inowrocławskim. To właśnie tam powstają wysokiej jakości naturalne oleje tłoczone na zimno, zawierające Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) OMEGA 3, OMEGA 6, OMEGA 9. Olejarnia mieści się w niewielkim gospodarstwie rolnym, w którym od wielu lat uprawiane są rośliny oleiste metodami ekologicznymi. W olejarni tłoczy się oleje zawsze na świeżo, w małych partiach, według zapotrzebowania. Oleje powstają z całych ziaren, bez dodatków oraz nie są filtrowane co zwiększa wartość oleju. Ciemna butelka zapobiega przedostawaniu się światła. Tłoczenie oraz rozlewanie odbywa się w pomieszczeniach, do których nie przedostają się promienie słoneczne. W pomieszczeniach olejarni zastosowana jest nowoczesna wentylacja. Serce olejarni to unikatowa prasa tłocząca, która doskonale odprowadza ciepło powstające podczas tłoczenia. Ciepło jest ważnym czynnikiem całego procesu w dużej mierze, wpływającym na wartość olejów. Nasze oleje najlepiej przechowywać w temperaturze do 10ºC.

W naszej olejarni, olej tłoczy się na zimno z całych nasion. Ziarno używane do otrzymywania oleju pochodzą z własnego, małego gospodarstwa rolnego, które znajduje się w miejscowości Kołodziejewo, w powiecie Inowrocławskim. Od wielu lat uprawiamy rośliny oleiste. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam otrzymywać nasiona najwyższej jakości. Nasze gospodarstwo jest nastawione na jakość a nie na ilość, co trudno spotkać w dzisiejszych czasach. Własna uprawa daje nam gwarancje pochodzenia nasion. Jakość naszych olejów poznasz od razu, gdy je posmakujesz. Dobra uprawa to nie wszystko… Bardzo ważna jest również technologia tłoczenia, warunki, w których odbywa się tłoczenie, rozlewanie oraz przechowywanie oleju.

Technologia tłoczenia

Tłoczenie oleju na zimno jest znane od setek lat, lecz nie każde tłoczenie na zimno daje taki sam efekt. Fakt, nasiona nie są podgrzewane przed samym dostarczeniem ich do prasy tłoczącej. Prasa prasie nie równa. Proces tłoczenia powoduje wzrost temperatury i w większości przypadków ta temperatura zabija cenne wartości olejów. Nasza prasa doskonale odprowadza ciepło, które wytwarza się podczas tłoczenia. Pomieszczenia, w których odbywa się tłoczenie oraz rozlewanie do butelek są bez okien, co powoduje nieprzedostawanie się promieni słonecznych. Zastosowana jest nowoczesna wentylacja. Po tłoczeniu, olej naturalnie sedymentuje, po czym rozlewany jest do butelek z ciemnego szkła. Ciemne opakowanie zapobiega utlenianiu się oleju. Napełnione butelki z chłodni przewożone są do lodówek, skąd są dystrybuowane.

Jakość naszych olejów można zweryfikować smakując olej lniany, który charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów OMEGA 3. Jego smak jest bardzo delikatny, nie ma w sobie goryczy a co za tym idzie nie odpycha. Osoby korzystające z naszego oleju piją go z uśmiechem, dodają go do potraw bez obawy, że danie które sporządzają będzie niesmaczne. Został już doceniony przez wielu koneserów oraz szefów kuchni bardzo dobrych restauracji.

Nasze oleje tłoczone są z pasji. Większość prac wykonujemy ręcznie. Jesteśmy małą olejarnią przy gospodarstwie rolnym dlatego oleje produkujemy jednostkowo a nie masowo.

Czym jest olej tłoczony na zimno?

Źródłem pozyskiwania olejów roślinnych tłoczonych na zimno są nasiona roślin oleistych. Według Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO olejem tłoczonym na zimno możemy nazwać tylko oleje bądź tłuszcze roślinne otrzymywane w wyniku procesów mechanicznych, takich jak tłoczenie bez użycia wysokiej temperatury.

Jak odbywa się proces tłoczenia na zimno?

Tłoczenie olejów na zimno – jest to proces jednostopniowy – ziarno tłoczone jest tylko raz. Nasiona dostarczane są do prasy. W wynik nacisku na ziarno zostaje wytłoczony olej, który spływa do specjalnych zbiorników. Wytłoczony olej w procesie jednostopniowy nazywany jest „z pierwszego tłoczenia”. Metoda ta uznawana jest za proces w pełni ekologiczny.

Jakimi właściwościami charakteryzują się oleje tłoczone na zimno?

Oleje tłoczone na zimno charakteryzuje wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz biologicznie aktywnych związków o właściwościach prozdrowotnych, stosowanych w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych.