Olej lniany

Len jako roślinę uprawia się głównie ze względu na włókna i nasiona, choć bywa on i elementem ozdobnym ogrodów. Z kolei bardzo wartościowe pod względem ilości substancji odżywczych siemię lniane polecane jest przez dietetyków, przede wszystkim jako doskonałe źródło pozyskiwania ważnych w diecie człowieka nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). To właśnie Olej lniany zawiera ich niezwykle dużą ilość.

Wytwarzany z uprawianego na niewielkiej rodzinnej plantacji siemienia lnianego, kołodziejewski olej lniany doceniany jest przez klientów z całej Polski. Zaufanie wzbudza nie tylko dzięki walorom zdrowotnym, ale też delikatnemu smakowi, bez nutki goryczy. Ten wartościowy płyn o pięknym, złotawym kolorze znakomicie podkreśla aromat potraw, a ze względu na zawartość tylu cennych elementów zaleca się spożywanie go profilaktycznie, dla zdrowia. Nasi pradziadowie, na długo przed zbadaniem składu biochemicznego tłuszczu wytwarzanego z lnu, cenili jego właściwości. Tłoczony na zimno z maleńkich nasion nierafinowany olej lniany bogaty jest w kwasy Omega-3 i Omega-6.

Jak powstaje nasz nierafinowany olej lniany?

Nasz rodzimy olej lniany powstaje z wyselekcjonowanych odmian lnu rozwiniętych na naszych polach. Wartościowy tłuszcz roślinny wytwarzany w olejarni w Kołodziejewie to efekt połączenia naturalnej uprawy nasion lnu w małym, rodzinnym gospodarstwie z produkcją na niewielką skalę. Jesteśmy dumni z tego, że przekazując w Państwa ręce nasze produkty, możemy zagwarantować ten sam, charakterystyczny, subtelny smak, przy zachowaniu niezmiennie najwyższej jakości. Ideą powstawania naszych olei było stworzenie takiego produktu, który sami chcielibyśmy używać.

Olej lniany tłoczony na zimno – dlaczego?

Len od wieków uznawany za roślinę leczniczą, pomagającą na różne dolegliwości. Jednak właściwości te łatwo traci, ponieważ podgrzewanie ziaren do wysokich temperatur przed tłoczeniem oraz rafinacja tłuszczu (metody przemysłowe) niekorzystnie wpływają na skład oleju. Dlatego pochodzące z naszej manufaktury oleje powstają pod stałą kontrolą wartości temperatury, dzięki czemu nie narażamy ich na utratę wartości odżywczych roślin, z których powstają (w tym wypadku lnu). Olejarnia Kołodziejewo tłoczy olej lniany zawsze prawdziwie na zimno, a także bez rafinacji i oczyszczania, czyniąc swoje produkty iście ekologicznymi.

Olej lniany – skład

Skład kołodziejewskiego oleju lnianego to przeszło 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym głównie Omega-3 i Omega-6. Zawiera on również błonnik, witaminy z grupy B, białko, potas, cynk, kwas foliowy oraz witaminę E, która jako naturalny przeciwutleniacz słynie z niwelowania efektów starzenia.

Czy wiesz, że:
Już jedna łyżka tłoczonego na zimno oleju lnianego zabezpiecza dzienne potrzeby na NNKT w organizmie człowieka.

To właśnie bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych OMEGA-3 oraz OMEGA-6, które są silnymi antyoksydantami i budulcem wszystkich komórek organizmu jest najbardziej cenioną wartością oleju lnianego.

Olej lniany – właściwości

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne w diecie człowieka, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Wiele mówi się o ich zbawiennym wpływie na ogólną odporność organizmu oraz korzystnym wpływie na układ nerwowy, pokarmowy i krwionośny.

Ponadto NNKT poprawiają przemianę materii, wspomagają pracę żołądka, jelit, błon komórkowych, redukcję tłuszczu oraz wzrost mięśni. Neutralizują działanie wolnych rodników, poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Ponadto łagodzą wahania poziomu cukru i pomagają usuwać zbędny cholesterol. Zauważono również ich pozytywny wpływ na kobiety w ciąży, w trakcie menopauzy, a także ludzi przechodzących stany depresyjne. Coraz cześciej przypisywane mu są właściwości w postaci zmniejszania ryzyka zapadnięcia na reumatyzm, nadciśnienia, a nawet bezpłodności czy nowotworów.

Dietetycy podkreślają, aby systematycznie dostarczać organizmowi nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego świadomi tego sportowcy spożywają je regularnie. NNKT pomagają poprawić kondycję, samopoczucie, spalać tkankę tłuszczową oraz budować mięśnie. Sportowcy, ikony dietetyki a także inni eksperci liczą się z tym, że nienasycone kwasy tłuszczowe są sporym wsparciem dla ludzkiego wzroku. Przyspieszają regenerację organizmu, zwiększają jego wydolność i wytrzymałość psychiczną, a także są doskonałym źródłem energii. Jak również – co dla sportowców jest niezwykle istotne – w razie kontuzji pomagają w szybszym powrocie do zdrowia.

Ciekawostka:
Nienasycone kwasy tłuszczowe, dostarczane organizmowi codziennie, są sporym wsparciem dla ludzkiego wzroku.

Olej lniany dla urody – naturalny przeciwutleniacz i idealny składnik diet?

Olej lniany to jednak nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera on również duże ilości witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Przez wzgląd na nią z powodzeniem stosuje się go w zdrowej diecie, ale również jako kosmetyk, wspomagający nasz organizm zewnętrznie. Co ważne, olej lniany wspiera naturalną umiejętność organizmu do utrzymywania (homeostaza) i przywracania warunków równowagi wewnętrznej bez względu na warunki zewnętrzne.

Znając właściwości oleju lnianego, trudno się dziwić, że opiera się na nim wiele diet, stworzonych z myślą o zdrowiu całego organizmu. Najbardziej znaną jest ta autorstwa Niemki, dr Johanny Budwig. Jej autorka w połowie dwudziestego wieku opracowała sposób odżywiania zwalczający choroby nowotworowe, cukrzyce typu II, zapalenie stawów oraz inne choroby zapalne. Słynna dieta dr Johanny Budwig oparta została na paście twarogowej, przygotowywanej właśnie na bazie nieoczyszczonego oleju lnianego i  mimo upływu lat nadal jest bardzo ceniona przez dietetyków, a także innych zwolenników zdrowego żywienia. Warto dodać, że dr Budwig była kilka razy nominowana do nagrody Nobla właśnie za stworzenie tej diety –  ze względu na to, że zwalcza ona aż kilkadziesiąt chorób cywilizacyjnych jednocześnie.

Olej lniany wspiera odchudzanie poprzez:

  • wspomaganie obniżania złego cholesterolu w organizmie
  • regulowanie trawienia i poprawę funkcjonowania układu pokarmowego
  • polepszenie usuwania nadmiernej ilości wody z organizmu
  • wsparcie usuwania resztek z jelit i niwelowanie zaparcia

Wparcie oleju lnianego w gubieniu kilogramów doceniają ludzie na całym świecie, w tym wielu klientów olejarni w Kołodziejewie.

W jaki sposób stosować olej lniany?

Zaleca się spożywanie dwóch łyżek stołowych oleju lnianego dziennie ( 15-30 ml ), z zaznaczeniem, że u dzieci i młodzieży zapotrzebowanie na jego składniki jest wyższe niż u dorosłych. Także kobiety w ciąży, ze względu na rozwój dziecka, powinny przyjmować większą dawkę oleju lnianego.

Od osób spożywających olej wytwarzany w Kołodziejewie często słyszymy, że piją go z uśmiechem – co niebywale nas motywuje do rozwoju naszego gospodarstwa. Podkreślają, że jest łagodny w smaku, dzięki czemu chętnie dodają go do potraw – bez najmniejszych obaw, że przyrządzane danie będzie niesmaczne. Dodatkowym powodem do zadowolenia jest dla nas fakt, że walory smakowe naszego produktu doceniło też wielu koneserów oraz szefów kuchni renomowanych restauracji.

Przechowywanie oleju lnianego

Pamiętać należy, że oleju lnianego, jak większości tłoczonych na zimno olejów, nie wolno podgrzewać. Może być on stosowany wyłącznie na zimno, a jego termin przydatności to 3 miesiące od chwili wyprodukowania. Bardzo ważne jest przechowywanie oleju lnianego w ciemnych, szklanych butelkach, w temperaturze 5-10 stopni (czyli najlepiej w lodówce). Stosując wyłącznie te zalecenia można mieć pewność, że zachowuje wszystkie swoje właściwości. Nie zaleca się przelewania go do innych naczyń.. Zdecydowanie najlepszą decyzją jest spożywanie oleju lnianego prosto z kołodziejewskiej butelki.

Reasumując, olej lniany z olejarni Kołodziejewo zasługuje na najwyższe zaufanie – ze względu na swój wartościowy skład, będący skutkiem braku rafinacji i oczyszczania, a także naszej dbałości o proces tłoczenia prawdziwie na zimno. Wprowadzając ten produkt do codziennej diety, dostarczysz swojemu organizmowi sporą dawkę witaminy E oraz niezastąpione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Przydatność do spożycia oleju lnianego z olejarni Kołodziejewo:  3 miesiące od daty wyprodukowania.
Proponowane pojemności: 500 ml lub 250 ml.

TOP