Kołodziejewski olej rzepakowy tłoczony na zimno powstaje z najwyższej jakości ziaren w rodzinnej manufakturze na Kujawach. Nie każdy wie, że rzepak jest odmianą tak popularnej w naszym kraju kapusty. To roślina powszechnie znana i od lat doceniana – między innymi ze względu na swe walory smakowe. Popularny w Eurazji i przeważający w polskich uprawach rzepak ozimy idealnie nadaje się do wytłaczania oleju – jego nasiona składają się prawie w połowie z tłuszczów! Tym samy, w środowiskach dietetycznych nazwyany jest popularnie „oliwą północy”. Produkowana na południu oliwa z oliwek faktycznie przypomina go w smaku, ale pod względem składu, olej rzepakowy nie ma sobie równych. Głownym atutem przemawiającym za dobrem oleju rzepakowego jest fakt, że zawiera więcej niż oliwa nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Proces powstawania – Olej rzepakowy nierafinowany

Warto mieć świadomość, że nie każdy olej rzepakowy jest tak wysokiej jakości jak nasz, kołodziejewski. Większość tych, które spotykamy na sklepowych półkach, to oleje rafinowane, czyli poddawane chemicznej obróbce. Nasz produkt nie przechodzi procesu rafinacji. Ponadto tłoczymy go prawdziwie na zimno i nie poddajemy oczyszczaniu (filtrowaniu). Dzięki temu mamy pewność, że olej rzepakowy z Kołodziejewa jest w pełni naturalny i nie zawiera sztucznych składników, barwników, polepszaczy smaku i innych substancji których działanie opiera się na granicy zdrowia. Ponadto nierafinowany olej rzepakowy doskonale cieszy kubki smakowe, ale także zachowuje wszystkie dobroczynne właściwości rzepaku.

Olejarnia Kołodziejewo  to połączenie precyzji i staranności, ściśle związanej z ideą naszego gospodarstwa. Dzięki temu uzyskujemy doskonały olej rzepakowy, z zachowaniem pięknego, złotawego odcienia i charakterystycznego zapachu kwiatów rzepaku.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno – skład

Tłuszcz z rzepaku słynie z ogromnej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Wśród nich znajdziemy kwasy:

  • Omega-3
  • Omega-6,
  • Omega-9

Olej rzepakowy  to także bogate źródło witaminy D3 oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, E, K i keratenoidów. Co ciekawe – tłuszcz ten ma najwięcej witaminy E ze wszystkich dostępnych na rynku olejów roślinnych.

Spośród innych produktów tego typu tłuszcz wytwarzany z ziaren rzepaku wyróżnia również to, że jako jedyny swych cennych wartości nie traci podczas podgrzewania (pozostałe oleje tłoczone na zimno nie mogą by podgrzewane!). Olej rzepakowy znakomicie podkreśla smak potraw, także tych smażonych bądź pieczonych. Dzięki niemu, dbając o zaspokajanie codziennego zapotrzebowania na nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie, nie jesteśmy zmuszeni do spożywania wyłącznie dań na zimno!

Ciekawostka:
Olej rzepakowy zawiera najwięcej witaminy E ze wszystkich dostępnych na rynku olejów roślinnych i więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż oliwa z oliwek.

Olej rzepakowy nierafinowany – właściwości

Olej rzepakowy ceniony jest za swoje prozdrowotne działanie. Między innymi za to, że:

  • wspomaga obniżania złego cholesterolu dzięki sterolom, które zawiera
  • ułatwia zapobieganie chorobom serca czy miażdżycy
  • wzmacnia ochronę ścianek komórkowych w organizmie
  • korzystanie wpływa na przeciwdziałanie cukrzycy – dzięki kwasom nienasyconym, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi
  • wspiera wzrok, pracę mózgu, pamięć i koncentrację
  • pomaga regulować przemianę materii i przeciwdziałać nadwadze

To nie wszystkie jego pozytywne właściwości. Olej rzepakowy bywa także stosowany do łagodzenia bólów stawów. Słynie z tego, że wspomaga układ immunologiczny człowieka i naszą ogólną odporność (między innymi na działanie toksyn), która warunkuje o wielu aspektach zdrowia organizmu ludzkiego.

Olej rzepakowy – naturalny przeciwutleniacz dla Twojej skóry i włosów!

Antyoksydanty to naturalne przeciwutleniacze, które zasłynęły z tego, że pomagają usuwać wolne rodniki z organizmu, któremu są dostarczane (także za pośrednictwem olejów!). Ponieważ nie brakuje ich w składzie oleju rzepakowego, miłośnicy naturalnych metod dbałości o zdrowie i urodę (w tym pielęgnację skóry) chętnie po niego sięgają. Powszechnie wyrabiane kosmetyki sposobami domowymi to:

  • maseczki do twarzy
  • peelingi
  • balsamy do ciała

Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się także olejowanie włosów. Specjaliści trychologii olej rzepakowy polecają zwłaszcza do włosów jasnych. Osoby zwracające dużą uwagę na dłonie, chwalą sobie kąpiele dla rąk z wykorzystaniem tego, wartościowego wyrobu roślinnego. Olej rzepakowy przyśpiesza gojenie ran, redukcję plam i znamion na skórze, a nawet blizn potrądzikowych.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno – dlaczego?

Podgrzewanie ziaren do wysokich temperatur przed tłoczeniem oraz rafinacja tłuszczu (metody przemysłowe) niekorzystnie wpływają na skład oleju. Dlatego olejarnia Kołodziejewo wytwarza olej rzepakowy wyłącznie w procesie tłoczenia na zimno, bez rafinacji i oczyszczania. Pochodzące z naszej manufaktury oleje, tłoczone są zawsze prawdziwie na zimno – czyli pod stałą kontrolą wartości temperatury – dzięki czemu nie narażamy ich na utratę wartości odżywczych roślin, z których powstają (w tym wypadku rzepaku).

Warto pamiętać(!):
Tylko olej rzepakowy nie traci swych cennych wartości podczas podgrzewania, dzięki czemu dostarcza nam wszystkiego, co wartościowe w ziarnach rzepaku, także w potrawach na ciepło!

W jaki sposób stosować olej rzepakowy?

Zaleca się wprowadzenie oleju rzepakowego do codziennej diety, spożywając od jednej do dwóch łyżek stołowych (15-30 ml) dziennie. Ten cenny tłuszcz z rzepaku króluje na większości polskich stołów, nie tylko ze względu na swe walory smakowe, ale też swą uniwersalność. Jako jedyny olej idealnie nadaje się do przyrządzania potraw także na ciepło. Olej rzepakowy tłoczony na zimno doskonale podkreśla smak zup, sosów, sałatek, dipów i dressingów, ale też – co wyróżnia go spośród innych olejów tłoczonych na zimno – może być wykorzystywany do pieczenia, duszenia czy smażenia. Tłuszcz wytwarzany z rzepaku jest jednym ze stabilniejszych olejów, odpornych na ciepło i jełczenie. Pamiętać jednak należy, aby nie podgrzewać go do bardzo wysokich temperatur i stosować jednorazowo, gdyż przy ponownym podgrzaniu znacząco traci swoją skondensowaną wartość.

Przez Polaków olej rzepakowy chętnie serwowany jest choćby  do ziemniaków w mundurkach. Osoby dbające o linię cenią go za niską kaloryczność. Niektórzy nawet dodatkowo ją zmniejszają, odsączając tłuszcz przed podaniem potrawy (co w przypadku oleju rzepakowego jest bardzo proste).

Przechowywanie oleju rzepakowego

O świeżość oleju rzepakowego, podobnie jak innych olejów tłoczonych na zimno, trzeba szczególnie dbać. Najlepiej by olej rzepakowy przechowywany był w niskich temperaturach – od 5 do 10 stopni (najlepiej w lodówce) i koniecznie w ciemnych, szklanych butelkach. Nie zaleca się przelewania go do innych naczyń, bo wówczas traci swe cenne właściwości. Zdecydowanie najlepszą decyzją jest spożywanie oleju rzepakowego prosto z kołodziejewskiej butelki.

Reasumując, olej rzepakowy z olejarni Kołodziejewo zasługuje na pełne zaufanie – ze względu na swój wartościowy skład, będący skutkiem braku rafinacji i oczyszczania, a także naszej dbałości o proces tłoczenia prawdziwie na zimno. Wprowadzając nasz produkt do codziennej diety, dostarczysz swemu organizmowi sporą dawkę witaminy E oraz niezastąpione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), tak cennych dla każdego z nas.

Przydatność do spożycia oleju rzepakowego nierafinowanego z olejarni Kołodziejewo to 6 miesięcy od daty wyprodukowania. Proponujemy pojemności: 500 ml lub 250 ml.

Leave a Comment

Your email address will not be published.