Kołodziejewski olej z ostropestu powstaje z podłużnych, twardych nasionek rośliny – ze względu na przypominający mleczko płyn zawarty w łodygach – potocznie zwanej ostem mlecznym. Znaleźć go można w Europie, Azji i Afryce, a przywędrował do nas z Samarii i niektórych części Izraela, gdzie już jako starożytne ziele stosowany był jako lek na wątrobę.

Ostropest plamisty, z którego nasz olej powstaje, nie jest zbyt wymagający w uprawie. Pochodzi z rodziny astrowatych. Jest spokrewniony także ze słonecznikiem. Łatwo się rozprzestrzenia, a wręcz bywa uważany za chwast. Mimo to jest chętnie wykorzystywany jako element dekoracyjny, bo pięknie kwitnie na fioletowo.

Czy wiesz, że:
Olej z ostropestu od tysiącleci słynie z tego, że niesie ulgę chorej wątrobie.

Jak powstaje nasz nierafinowany olej z ostropestu?

Kołodziejewski olej z nasion ostropestu plamistego, podobnie jak inne oleje tłoczone na zimno w naszej niewielkiej olejarni, nie jest poddawany rafinacji ani oczyszczaniu. Produkujemy go z nasion rośliny, którą sami siejemy, zbieramy i tłoczymy- zgodnie z normami ekologicznymi. W naszej manufakturze nie wytwarzamy olejów z nastawieniem na ilość, ale na jakość. Produkujemy oleje zawsze na bieżąco i zgodnie z zapotrzebowaniem, dzięki czemu jesteśmy w stanie z dużą precyzją nadzorować proces tłoczenia a klient Olejarni Kołodziejewo dostanie zawsze świeżo-tłoczony olej. W efekcie mamy pewność, że w naszych olejach znajdą Państwo wszystko, co najlepsze w tym przypadku z ostropestu.

Olej z ostropestu tłoczony na zimno

Podobnie jak inne nasze oleje, ostropest jest tłoczony na zimno. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że nigdy nie podgrzewamy ziaren przed tłoczeniem, po to, aby mogły zachować jak najwięcej swych cennych właściwości. Preparaty z ostropestu:

  • regulują glukozę
  • regulują poziom cholesterolu we krwi
  • zapobiegają m. in. udarom i zawałom
  • zmniejszają ryzyko powstawania kamieni nerkowych
  • Ograniczają występowanie chorób pęcherza moczowego

W Niemczech nasiona ostropestu i wyciągi z tej rośliny wpisano nawet do rejestru leków na marskość wątroby. Udowodniono też, że związki zawarte w ostropeście mają działanie przeciwzapalne (wspierają zwalczanie chorób skóry). Ostropest to również silny przeciwutleniacz, przeciwdziałający uszkadzaniu komórek przez wolne rodniki.

Olej z ostropestu skład

Głównym budulcem wartości odżywczych oleju z ostropestu jest kwas linolowy, który jest znakomitym przeciwutleniaczem. Następnie sylimaryna, której zadaniem są właściwości ochronne, oczyszczające, regenerujące i przeciwzapalne. Tłuszcze nienasycone, tak wartościowe i ważne w codziennej diecie, zajmują ponad 70% składu naszego oleju (w tym Omega-3 i kwas oleinowy, czyli Omega-9). W oleju z ostropestu znajdziemy również kwasy nasycone a także fitosterole, garbniki i witaminy, C i E.

Właściwości oleju z ostropestu

Pierwsza receptura na olej z ostropestu powstała już w starożytnej Grecji. Z uwagi na swój skład i dużą zawartość substancji aktywnych jest nazwany olejem przyjaznym wątrobie. Przypisuje mu się również właściwości przeciwzapalne i odtruwające dla organizmu. Starsze pokolenia polecają go m.in. na zatrucia grzybami, a młodsze chętnie stosują jako detoks przy dietach.

Olej z ostropestu wspiera:

  • procesy trawienne, poprawiając apetyt, eliminując wzdęcia, mdłości czy zgagę
  • pracę jelit – może mieć wręcz delikatne działanie przeczyszczające
  • wzrok
  • naczynia krwionośne – regularnie przyjmowany zwiększa krzepliwość krwi, zmniejszając ryzyko krwawień z nosa i przedłużających się miesiączek
  • układ sercowo-naczyniowy
  • pamięć i koncentrację

Zaobserwowano, że olej z ostropestu korzystnie wpływa na niwelowanie dolegliwości migrenowych, choroby morskiej i lokomocyjnej. Z  powodzeniem stosowany jest również w kosmetyce – do pielęgnacji włosów, skóry, paznokci, ale też niwelowania oparzeń, przyspieszania gojenia odleżyn i owrzodzeń.

Ponadto olej z ostropestu…

…polecany jest zwłaszcza przy chorobach wątroby. Jego właściwości odtruwające sprawiają, że znakomicie sprawdza się przy oczyszczaniu organizmu z alkoholu, ale pomaga też zwalczać toksyczne substancje, pojawiające się na skutek kontaktu z:

  • metalami ciężkimi
  • spalinami
  • pyłami
  • dymem przemysłowym
  • pestycydami
  • lekarstwami (długotrwała farmakologia np. terapia antybiotykowa)
  • pleśniami
  • bakteriami

Działanie detoksykacyjne ostropest zawdzięcza wspomnianej już symilarynie – naturalnemu lekowi, zaliczanemu do działających odtruwająco flawonoidów. U osób starszych, przyjmujących duże ilości leków, zauważono dobroczynny wpływ symilaryny na stan obciążonej farmaceutykami wątroby. Składnik ten wzmacnia ochronę komórek wątroby przed wnikaniem trujących substancji i przyspiesza regenerację uszkodzonego narządu. W ten sposób wspomaga leczenie cukrzycy typu II oraz wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, zwanego potocznie żółtaczką zakaźną.

Symilaryna zmniejsza poziom złego cholesterolu w organizmie i  neutralizuje wolne rodniki – nawet dwadzieścia razy szybciej niż słynny przeciwutleniacz, jakim jest witamina E. Ponadto zmniejsza destrukcyjny wpływ wolnych rodników na ludzki mózg, opóźniając starzenie się jego komórek.  Produkty bazujące na ostropeście plamistym mogą zapobiegać też kamicy żółciowej.

Olej z ostropestu właściwości dla urody

Jeśli chodzi o użytek zewnętrzny, olej z ostropestu również ma wiele zastosowań. Udowodniono, że ma dobroczynny wpływ na suche oraz zniszczone włosy, wzmacnia także te z rozdwajającymi się końcówkami. Doskonale sprawdza się podczas dbania o paznokcie, a także w ogólnej pielęgnacji skóry. Pomaga nie tylko na schorzenia skóry, takie jak alergia atopowa, egzema, łuszczyca czy rumień, ale też np. oparzenia, przyspieszając ich gojenie się. Znakomicie nadaje się również do masażu.

Czy wiesz, że:
Symilaryna zawarta w ostropeście neutralizuje wolne rodniki dużo szybciej niż słynny przeciwutleniacz, jakim jest witamina E!

W jaki sposób stosować olej z ostropestu?

Produkt, który przekazujemy w Państwa ręce nie traci swych najcenniejszych wartości, a do tego jest smaczny. Można go zatem spożywać w czystej postaci, jak również dodając do potraw. Ma delikatny smak, dlatego świetnie nadaje się do rozmaitych dań – sałatek, surówek, zup. Jest też idealnym uzupełnieniem dressingów i koktajli. Należy spożywać go tylko i wyłącznie na zimno. Na pewno każdy amator kulinarnych pyszności w doskonały sposób połączy prozdrowotne właściwości oleju z ostropestu z prawidłowo zbilansowaną dietą.

Przechowywanie oleju ostropestu

Kołodziejewski olej z ostropestu ma ważność 6 miesięcy od wyprodukowania. Należy go przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce), w ciemnym szkle. Jeśli chodzi o dawkowanie oleju z ostropestu, zaleca się spożywanie jednej łyżki stołowej dziennie (15ml).

Olej z ostropestu z olejarni Kołodziejewo zasługuje na pełne zaufanie ze względu na swój wartościowy skład, będący skutkiem braku rafinacji i oczyszczania, a także naszej dbałości o proces tłoczenia prawdziwie na zimno. Wprowadzając nasz produkt do codziennej diety, dostarczysz swemu organizmowi niezastąpione źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym Omega-3 i Omega-9 – tak cennych dla każdego z nas.

Ważne! Nie powinno się go łączyć z niektórymi farmaceutykami, takimi jak leki antykoncepcyjne czy przeciwzakrzepowe, a także stosować w czasie ciąży oraz karmienia piersią.

Przydatność do spożycia oleju z ostropestu to 6 miesięcy od daty wyprodukowania.

Proponujemy pojemności: 500 ml lub 250 ml.