Ostropest plamisty – 10 korzyści dla zdrowia i urody
0
Ostropest Plamisty - korzyści dla zdrowia

Co chwila słyszymy o kolejnych nowinkach dietetycznych, których spożywanie może uczynić cuda dla zdrowia, urody i szczupłej sylwetki. Mogłoby się wydawać, że moda na ostropest plamisty to tylko kolejna tego typu fanaberia. Jednak jest inaczej. Dlaczego? Ponieważ ta roślina zdobyła uznanie już ponad 2 tysiące lat temu.

W europejskiej medycynie ludowej ten pochodzący z rodziny astrowatych kwiat od setek lat używany jest w leczeniu dolegliwości wątroby i woreczka żółciowego. Wzmianki o cudownych właściwościach ostropestu pojawiły się już w IV w. p.n.e. Jako pierwszy opisał i skatalogował ostropest grecki lekarz i botanik, Dioskurydes, w I w. naszej ery. Nazwał go „Sylibum marianum”. Pierwszy człon nazwy pochodzi od greckiego wyrażenia oznaczającego „pompon” lub „pęczek”, drugi natomiast wziął się od imienia Maryi, z której piersi według legendy upadło kilka kropel mleka, tworząc na liściach rośliny charakterystyczne białe kropki.

Współcześnie zainteresowanie dobroczynnymi właściwościami rośliny, nazywanej też ostem maryjnym, wzrosło na fali mody na fitoterapię (czyli ziołolecznictwo) w latach 50. XX w. Dowiedz się, co możesz zyskać, dodając dwie łyżki ziaren ostropestu do swojego codziennego menu!

Ostropest plamisty – tarcza ochronna dla wątroby

Głównym dobroczynnym efektem, jakiego możemy się spodziewać po spożywaniu ostropestu, jest naprawdę solidne wsparcie pracy wątroby. Gruczoł ten pełni niezwykle istotną rolę w utrzymaniu zdrowia całego organizmu, będąc odpowiedzialnym za pół tysiąca różnorodnych zadań. Bliski kuzyn słonecznika i stokrotki to bogate źródło sylimaryny, czyli głównego składnika wielu popularnych leków na dolegliwości żołądkowe. Nie tylko wspomaga funkcjonowanie wątroby, ale też odbudowuje błonę komórkową i wzmaga syntezę białek. Dlatego jest pomocny nawet w przypadku poważnych uszkodzeń tego organu – może zregenerować komórki dotknięte chorobą nawet w przypadku marskości wątroby. Ostropest pomaga także w takich dolegliwościach, jak zgaga, niedokwaśność soku żołądkowego, wzdęcia czy brak łaknienia.

Ostropest na problemy z woreczkiem żółciowym

Kolejnym organem, którego funkcjonowanie możemy w znacznym stopniu poprawić, stosując ostropest plamisty, jest woreczek żółciowy (a także reszta układu moczowego). Roślina wykazuje właściwości żółciopędne, rozkurczające oraz przeciwzapalne i może powstrzymać rozwój takich chorób, jak kamica nerkowa czy kolki żółciowe. Ułatwia oczyszczenie dróg moczowych z wszelkich drobnoustrojów, osadów i złuszczonego nabłonka, a także chroni nerki przed nadmiernym otłuszczeniem i pomaga oczyścić je z toksyn.

Ostropest plamisty na cerę

Dzięki swoim właściwościom detoksykującym i poprawiającym krążenie, ostropest może przyczynić się do znacznego polepszenia stanu skóry. Trądzik i przebarwienia to często sygnał, że w organizmie zgromadziło się wiele szkodliwych toksyn. Dzięki swoim właściwościom odtruwającym ostropest może usunąć niektóre z przyczyn powstawania niedoskonałości. Używany zewnętrznie pod postacią oleju nie tylko doskonale nawilży i uelastyczni skórę, ale też rozjaśni cerę, zmniejszy przebarwienia i poprawi jej zdolności regeneracyjne. Olej z nasion ostropestu jest nawet polecany jako wsparcie w terapii łuszczycy. Sylimaryna jest także odpowiednia w leczeniu zmian trądzikowych, ponieważ reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Ostropest nadaje się też do pielęgnacji skóry całego ciała, paznokci czy włosów.

Detoks ostropestem plamistym

Ostropest plamisty to roślina o niezwykle silnych właściwościach odtruwających. Dzieje się tak głównie dlatego, że sylimaryna wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Ostropest jest nawet używany do ratowania ludzi, którzy zjedli muchomory – grzyby zawierające jedne z najgroźniejszych dla wątroby związków. Wątroba jest głównym ośrodkiem neutralizowania toksyn w ludzkim ciele, więc jest sprawna praca zapewnia szybkie usuwanie niepożądanych substancji z naszego organizmu.

Ostropest plamisty jako źródło młodości

Ta pochodząca z regionu Morza Śródziemnego roślina może się przyczynić do zachowania młodości na kilka sposobów. Po pierwsze, jest bogatym źródłem flawonoidów – silnych antyoksydantów zwalczających wolne rodniki i przeciwdziałających starzeniu się komórek. Po drugie, ostropest wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, dzięki czemu pomaga w zachowaniu dobrej kondycji serca i całego układu krwionośnego. Dobroczynne właściwości ostropestu opóźniają też wystąpienie objawów starzenia, takich jak zmarszczki czy wiotka skóra.

Ostropest plamisty pomaga zapobiegać nowotworom

Warto uwzględnić ostropest plamisty także w profilaktyce raka. Zostało dowiedzione, że silibinina, jeden ze składników sylimaryny, zatrzymuje rozwój komórek rakowych w przypadku raka prostaty, raka szyjki macicy, raka płuc, raka sutka oraz raka okrężnicy. Dzięki antyoksydantom zwalcza wolne rodniki, których nadmiar w organizmie jest jedną z głównych przyczyn rozwoju nowotworów i miażdżycy, a także hamuje rozwój komórek rakowych. Ostropest nie jest oczywiście cudownym lekiem na raka, jednak może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.

Ostropest plamisty na koncentrację i pamięć

Ziarna ostropestu mogą być też pomocne dla osób wykonujących pracę intelektualną. Dzięki zawartości flawonoidów spożywanie tej rośliny wpływa korzystnie na układ krwionośny, dzięki czemu mózg jest lepiej odżywiony i dotleniony, może zatem wydajniej pracować. Ostropest chroni też przed miażdżycą, której pośrednim skutkiem bywają zaburzenia pamięci czy nawet demencja. Do poprawy pracy mózgu przyczynia się także zdolność sylimaryny do likwidowania wolnych rodników. Co więcej, źle funkcjonująca wątroba może zacząć „zjadać” mózg, pobierając z niego białka PPARalpha, które wykorzystuje do spalania tłuszczu (a które mózgowi są potrzebne m.in. w procesach zapamiętywania). Szczególnie są na to narażeni ludzie otyli i z nadwagą. Ponieważ ostropest wspomaga syntezę białek w wątrobie, może zapobiegać temu wyniszczającemu procesowi.

Ostropest plamisty na cellulit

Dzięki temu, że ostropest tak skutecznie wspomaga pracę wątroby, układu moczowego i układu krwionośnego, pośrednio przyczynia się także do rozwiązania problemu cellulitu. Dzieje się tak, ponieważ główne przyczyny powstawania „pomarańczowej skórki” są związane z zaburzeniami pracy wątroby oraz zaburzeniami krążenia. Usprawnienie tych procesów zapobiega odkładaniu się wody oraz produktów przemiany materii w postaci nieestetycznych grudek.

Ostropest plamisty a odchudzanie

Czy w całym tym szeregu dobroczynnych właściwości ostropestu jest miejsce na działanie odchudzające? Okazuje się, że tak. Roślina ta usprawnia wiele procesów związanych z odchudzaniem i w konsekwencji może spowodować utratę wagi. Ostropest plamisty poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii, a poprawiając pracę wątroby zapobiega jednej z przyczyn otyłości – gruczoł ten bierze bowiem udział w metabolizmie tłuszczów. Jest też doskonałym uzupełnieniem kuracji odchudzającej, ponieważ na skutek lepszego ukrwienia do naszych tkanek dostaje się więcej składników odżywczych, dzięki czemu możemy uniknąć utraty jędrności, która często towarzyszy szybkiemu spadkowi wagi.

Ostropest plamisty na… kaca

Bardzo ciekawą właściwością ostropestu jest jego działanie ochronne podczas spożywania alkoholu. Co więcej, skuteczne jest zarówno stosowanie długofalowe (włączając ostropest do codziennej diety lżej przechodzimy zatrucia alkoholem), jak i doraźne – wypicie szklanki kefiru z dwiema łyżkami zmielonego ostropestu pomoże nam szybciej wrócić do formy.

Ostropest plamisty – jak spożywać?

Tę wyjątkową roślinę możemy wprowadzić do swojego menu pod wieloma postaciami. Na rynku dostępne są suplementy diety w postaci tabletek oraz herbatki ziołowe na bazie ostropestu, jednak największą porcję dobroczynnych substancji zapewnią nasiona tej rośliny. Można je kupić już w postaci zmielonej albo zmielić samodzielnie w domu, na przykład za pomocą młynka do kawy. W tej ostatniej postaci ostropest zachowuje najwięcej ze swoich wspaniałych właściwości. Dwie, trzy łyżki świeżo zmielonego ostropestu możesz dodać do jogurtu, owsianki lub sałatki. Ma on cierpki, ale łagodny smak, dlatego najlepiej pasuje do słodkich potraw, np. jogurtu z granolą, miodem i owocami – takie śniadanie to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia.

Można też wybrać olej z nasion ostropestu, który będzie świetnym dodatkiem do zup czy sałatek. Należy jednak zwrócić uwagę, by był tłoczony na zimno – taki olej będzie mógł dostarczyć więcej prozdrowotnych wartości. Jadalne są także liście ostropestu, które najlepiej smakują uduszone.

Ostropest można bez trudu znaleźć w sklepach zielarskich, a jego włączenie do codziennej diety nie tylko przyniesie doraźne korzyści (zarówno zdrowotne, jak i estetyczne), ale też jest inwestycją w długie i wolne od chorób życie. Choć roślina nie jest panaceum na wszystkie możliwe dolegliwości i jej spożywanie nie zwalnia nas z obowiązku dbania o zdrowie, to z pewnością stanowi ważne wsparcie w staraniach o młode, dobrze funkcjonujące ciało.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP