Poznaj olej z czarnuszki!
0
Olej z czarnuszki artykuł

Obserwując świat wirtualny łatwo zauważyć, iż zdrowy tryb życia, jest coraz bardziej popularny. Ludzie stają się aktywniejsi i chętniej sięgają po zdrową żywność. Częściej doceniają, także składniki naturalne będąc symbolem zdrowego pożywienia. Wśród wszystkich darów natury, jednym z najbardziej wartościowych jest bez wątpienia olej z czarnuszki. Tzw. czarne złoto zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród fanów zdrowego odżywania. Przekonajmy się zatem, co takiego ma olej z czarnuszki egipskiej, dzięki czemu trafia do coraz większej ilości apteczek.

Pochodzenie oleju z czarnuszki

Zebrane ziarna czarnuszkiCzarnuszka zwana, także czarnym kminem, to niepozorna roślina przypominająca sezam i mogąca osiągnąć około 40 cm wysokości. Odkryto ją w starożytnym Egipcie, gdzie miała szeroki zakres zastosowań. Niemal wszyscy Egipcjanie, zachwycali się jej właściwościami uznając ją za skuteczne lekarstwo. Dzięki temu poznali ją również starożytni Grecy, którzy przywieźli roślinę na południe Europy. Tam znalazła zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również kosmetyce i gastronomii. Najbardziej zainteresowany był nią Dioskurides, który jako pierwszy pisał o zastosowaniach olejku w pismach medycznych.

Za czasów średniowiecza roślina hodowana była głównie przez mnichów, również polskich. W naszym kraju niemal od początku postrzegana była, jako tani i skuteczny lek wykorzystywany głównie przez niezamożną część społeczeństwa. Dzięki swoim właściwością olej z czarnuszki pomagał ludziom podczas różnych dolegliwości. To jednak nie wszystko. W wielu kuchniach czarnuszka wykorzystywana była, jako jeden ze składników do pieczenia chleba oraz aromat do wina, mięsa i warzyw.

Niestety przez ostatnie tysiąclecia roślina była niemal zapomniana przez lekarzy i rzadko stosowana w medycynie. Obecnie jednak czarnuszka zdobywa coraz większe uznanie, dzięki swoim uniwersalnym zastosowaniom. Hodowana jest głównie w Indiach oraz Syrii skąd pochodzi główny import nasion z czarnuszki, a także w Polsce m.in. w Kołodziejewie skąd pochodzi wyśmienity naturalny olej z czarnuszki.

Jakie są właściwości oleju z czarnuszki

Właściwości oleju z czarnuszki znane i doceniane są od wieków nie tylko przez zielarzy, ale również lekarzy i farmaceutów. Głównym powodem jest bogata zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz ich klejodajne właściwości. Czarnuszka posiada około 40-60% oleju składającego się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej zawiera również witaminę E, sterole roślinne, beta-karoten, żelazo, biotynę, a także silne przeciwutleniacze. To jednak nie wszystko.

Wartościowe są również nasiona czarnuszki, które zawierają mnóstwo aktywnych substancji typu fosfolipidy, fitosterole, flawonoidy, saponiny oraz garbniki. Właściwości nasion czarnuszki, to także bogata dawka białka, węglowodanów, kwasów tłuszczowych, witaminy A, E, B1, B3 i B6 oraz wartościowych związków mineralnych typu cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód i patos. Dodatkowo nasiona bogate, są w olejek eteryczny generujący aromatyczny zapach, korzenny smak, a także tymochinon, dzięki któremu roślina posiada niesamowity i charakterystyczny aromat.

Olej z czarnuszki ma bardzo szerokie zastosowanie, a roślina wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, takich jak medycyna i kosmetologia. Poniżej prezentujemy kilka próbnych przykładów.

Prozdrowotne właściwości oleju z czarnuszki

Właściwości prozdrowotne oleju z czarnuszki to jedna z największych zalet tejże rośliny. Pomimo upływu tylu wieków, czarnuszka zachowała swój skład, dzięki któremu jest jedną z najbardziej wartościowych roślin. Można, by wymienić kilkadziesiąt zastosowań oleju z czarnuszki, a także dokładnie przeanalizować jej  zbawienny wpływ na nasz organizm. Temat ten omówimy jednak w innym artykule, gdyż tutaj pragniemy skupić się na ogólnym zastosowaniu olejku.

Właściwości nasion czarnuszki to przede wszystkim wsparcie działania antynowotworowego.

Czarnuszkę wykorzystuje się, także przy dolegliwościach układu pokarmowego. Olej z czarnuszki warto zażywać, w przypadku problemów z biegunką, zaparciem, wzdęciami, wymiotami, a nawet wrzodami dwunastnicy i wrzodami żołądka. Dzieje się tak, gdyż czarnuszka ma wręcz zbawienny wpływ na nasz żołądek i układ pokarmowy.

Olej z czarnuszki wykorzystywany jest również, w przypadku problemów z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Regularne zażywanie czarnuszki sprawia, że zły cholesterol przestaje odkładać się w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu możemy uniknąć problemów z miażdżycą oraz innymi chorobami układu krążenia. Stosowanie czarnuszki doprowadzi, także do powiększenia światła naczyń krwionośnych, co pozwali uniknąć problemów z zatorami i zakrzepami żył i tętnic. Wstrzyma także rozwój chorób serca, takich jak zawał lub choroba niedokrwienia.

Po olej z czarnuszki egipskiej powinni sięgnąć również alergicy borykający się z katarem, łzawieniem i reakcją alergiczną na skórze, gdyż czarnuszka skutecznie zmniejsza nasilenie tych objawów. Olej z czarnuszki przeznaczony jest również dla chorych na anemię, gdyż  regularne stosowanie czarnuszki wpływa pozytywnie na wzrost poziomu hemoglobiny i erytrocytów, co doprowadza do zmniejszenia problemów z chorobą. Właściwości oleju z czarnuszki potwierdzają tezę, iż warto sięgnąć po naturalne produkty wytarzane z tej cudownej rośliny.

Zakłada się, iż dorośli powinni przyjmować dwie łyżeczki oleju dziennie. Jednak dokładne dawkowanie, zależny od stanu zdrowia chorego, dlatego przed zastosowaniem warto wpierw skonsultować się z lekarzem.

Kosmetyczne właściwości oleju z czarnuszki

Analizują właściwości oleju z czarnuszki i jej zastosowania można powiedzieć, iż roślina ta to niemal samo zdrowie. Warto również pamiętać, że olej z czarnuszki pomaga, także zdać o nasze ciało, skórę i figurę. Poniżej prezentujemy kilka przykładów zastosowań.

Czarnuszkę można wykorzystać w przypadku problemu z włosami, gdyż roślina ta wspomaga przeciwdziałanie łysieniu i wypadaniu włosów, poprzez pobudzanie ich porostu i zwiększeniu gęstości. Dodatkowo pozwala pozbyć się łupieżu. Dzięki tym właściwością produkowany naturalny olej z czarnuszki, który pomoże zadbać o nasze włosy.

Sok z czarnuszki wykorzystywany jest również w przypadku problemów z łuszczycą, trądzikiem, grzybicy skóry i wysypki. Pomaga także przy atopowym zapaleniu skóry, zmianach wywołanych zakażeniem oraz poparzeniom słonecznym. Jest to możliwe, gdyż czarnuszka przyspiesza gojenie się ran. Dzięki temu możemy ją również wykorzystać podczas skaleczenia, gdy dojdzie do rozpadliny, owrzodzenia lub zmian ropnych. To nie wszystko.

Roślina ta ma wiele innych zastosowań, jednak dokładny opis właściwości kosmetycznych oleju z czarnuszki, zaprezentujemy w kolejnej części materiału.

Cena – ile kosztuje olej z czarnuszki

W tekście zaprezentowano niezwykłe właściwości czarnuszki oraz możliwości jej wykorzystania. Okazuje się, iż roślina posiada uniwersalne zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Pojawia się jednak pytanie – ile kosztuje olej z czarnuszki. Przedział cenowy oleju z czarnuszki jest dość zróżnicowany i sięga 30-70 złotych za 250ml. Dzieje się tak, gdyż cena oleju z czarnuszki zależy głównie od warunków tłoczenia, uprawy  i miejsca pochodzenia zbioru czarnuszki. Oferowany przez nas naturalny olej z czarnuszki jest najwyższej jakości. Jest to możliwe, gdyż produkowany jest z roślin uprawianych metodami ekologicznymi, z których następnie przyrządzamy olej według ściśle określonych zasadach. Nasz olej po wytłoczeniu nalewany jest w ciemne butelki a następnie przechowujemy go w lodówce dzięki czemu mamy pewność, iż nasz olej nie jest narazony na utratę cennych wartości.

Dokładna cena oleju z czarnuszki zaprezentowana jest na naszej stronie internetowej. Pewne jest jednak, iż właściwości oleju z czarnuszki warte są każdej wydanej złotówki.

Gdzie kupić dobry olej z czarnuszki

Szukając odpowiedniego oleju z czarnuszki musimy, także zwrócić uwagę na miejsce zakupu. Jest to istotne, gdyż dystrybutor, może mieć wpływ na jakość i skuteczność oleju. Warto zatem wiedzieć, gdzie kupić dobry olej z czarnuszki?

Szukając olej warto dokładnie się rozejrzeć i znaleźć sklep oferujący wysokiej jakości produkt. Tylko  w taki sposób znajdziemy czystą i prawdziwą czarnuszkę posiadającą swoje wszelkie właściwości, która pozbawiona jest zbędnych konserwantów i dodatków chemicznych.

Nasz olej z czarnuszki to naturalny produkt najwyższej jakości tworzony wyłącznie z nasion roślin, bez żadnych dodtków. Oferujemy wyłącznie czysty i sprawdzony olej z czarnuszki zachowujący wszelkie pożądane właściwości.

Prowadząc zdrowy tryb życia warto sięgać po sprawdzone i naturalne produkty. Dary natury, które od wieków pomagają ludziom w trudnych sytuacjach zdrowotnych. Jednym z nich bez wątpienia jest czarnuszka. Olej z czarnuszki to specyfik, którego zdrowotne właściwości doceniane są już od czasów starożytnych. Pomaga ona zarówno w kwestiach zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Jest to jeden z niewielu produktów o tak uniwersalnym charakterze. W naszej olejarni oferujemy ten niezwykły naturalny produkt produkując go w szczególnie określonych zasadach. Olej z czarnuszki zachowujący wszystkie właściwości, pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

TOP